Oscars 2015: Birdman wins Best Picture – Full list of winners

The first Oscars ceremony took place in 1929, and the first televised edition was broadcast in 1953.

Last year, the most awarded movie was Alfonso Cuaron’s “Gravity” with seven awards, including for Best Director, Best Visual Effects and Best Cinematography among others.

As we look forward to see who will win this year, stay with us to find out the big winners as they are announced.

Here is the full list of winners:

Best Picture

American Sniper
Birdman — WINNER
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Best Director

Alexandro G. Iñárritu, Birdman — WINNER
Richard Linklater, Boyhood
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game

Best Actor

Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything — WINNER

Best Actress

Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice — WINNER
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Best Supporting Actor

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash — WINNER

Best Supporting Actress

Patricia Arquette, Boyhood — WINNER
Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

Best Cinematography

Emmanuel Lubezki, Birdman — WINNER
Robert Yeoman, The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, Ida
Dick Pope, Mr. Turner
Roger Deakins, Unbroken

Best Foreign Language Film

Ida, Poland — WINNER
Leviathan, Russia
Tangerines, Estonia
Timbuktu, Mauritania
Wild Tales, Argentina

Best Adapted Screenplay

American Sniper, Jason Hall
The Imitation Game, Graham Moore — WINNER
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle

Best Original Screenplay

Birdman, Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo — WINNER
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler, Dan Gilroy

Best Makeup and Hairstyling

Bill Corso and Dennis Liddiard, Foxcatcher
Frances Hannon and Mark Coulier, The Grand Budapest Hotel — WINNER
Elizabeth Yianni-Georgiou and David White, Guardians of the Galaxy

Best Original Score

The Grand Budapest Hotel — WINNER
The Imitation Game
Interstellar
Mr. Turner
The Theory of Everything

Best Original Song

“Everything Is Awesome” from The Lego Movie; Music and Lyric by Shawn Patterson
“Glory” from Selma; Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn — WINNER
“Grateful” from Beyond the Lights; Music and Lyric by Diane Warren
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell…I’ll Be Me; Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
“Lost Stars” from Begin Again; Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Animated Feature

Big Hero 6 — WINNER
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

Best Documentary—Short

Crisis Hotline: Veterans Press 1 — WINNER
Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth

Best Film Editing

Joel Cox and Gary D. Roach, American Sniper
Sandra Adair, Boyhood
Barney Pilling, The Grand Budapest Hotel
William Goldenberg, The Imitation Game
Tom Cross, Whiplash — WINNER

Best Production Design

The Grand Budapest Hotel, Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock — WINNER
The Imitation Game, Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar, Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods, Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner, Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best Animated Short

The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast — WINNER
Me and My Moulton
A Single Life

Best Live Action Short

Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
The Phone Call — WINNER

Best Sound Editing

American Sniper, Alan Robert Murray and Bub Asman — WINNER
Birdman, Martín Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Brent Burge and Jason Canovas
Interstellar, Richard King
Unbroken, Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing

American Sniper, John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
Birdman, Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
Interstellar, Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
Unbroken, Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
Whiplash, Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley — WINNER

Best Visual Effects

Captain America: The Winter Soldier, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher — WINNER
X-Men: Days of Future Past, Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Documentary – Feature

Citizenfour — WINNER
Finding Vivien Maier
Last Days of Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

Best Costume Design

Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel — WINNER
Mark Bridges, Inherent Vice
Colleen Atwood, Into the Woods
Anna B. Sheppard and Jane Clive, Maleficent
Jacqueline Durran, Mr. Turner